Efekty diety

Nie można oczekiwać, że stosując dietę paleo schudniemy w mgnieniu oka, bowiem proces tracenia zbędnych kilogramów następuje stopniowo. Po rozpoczęciu stosowania diety paleo można zauważyć stopniowe zmniejszanie się apetytu, a jednocześnie następuje przyspieszenie metabolizmu. Człowiek chudnie, ale nie musi zmagać się z ciągłym uczuciem głodu.

Megan Fox
Dr Lorein Cordain

Dieta paleo - zasady

Zastosowanie w praktyce diety paleo nie powinno nastręczyć nam większych trudności, ponieważ oznacza ona po prostu powrót do korzeni odżywiania się, a przecież jesteśmy do tego genetycznie przygotowani.

Zasady diety paleolitycznej lub jak kto woli, diety jaskiniowców, są proste. Jest to dieta mało restrykcyjna, stąd też zyskuje ona sobie coraz więcej zwolenników. Przy jej zastosowaniu nie ma konieczności liczenia kalorii w kolejnych składnikach naszego dziennego menu, czy sprawdzania ich zawartości tłuszczu. Generalnie, nadrzędną zasadą diety jest to, aby spożywać wyłącznie to, co można by upolować lub zebrać z drzew, krzewów i ziemi. Wystarczy przestrzegać tej zasady, aby stracić na wadze, poczuć się lepiej i być zdrowszym niż do tej pory.

Dieta paleo nie zakazuje osobom stosującą ją spożywania tłuszczy i produktów zawierających tłuszcz. Trudno więc ją nazwać dietą beztłuszczową, ale warto zaznaczyć, że nakazuje ona unikania „złego tłuszczu” powodującego odkładanie się w naszych żyłach cholesterolu. Może to w konsekwencji doprowadzić do zatorów żylnych i tętniczych, co jest bardzo niebezpieczne.

Specjaliści twierdzą, że dieta paleo jest nie tyle sposobem na efektywne odchudzanie się, ale jest po prostu nowym, lepszym stylem życia. W zasadzie, nie można określić ją jako „nową”, ponieważ dieta paleolityczna była znana już setki lat temu. Dieta ma elastyczne zasady stosowania i dopuszcza pewne odstępstwa od ustalonych reguł żywienia. Możemy więc zjeść od czasu do czasu ulubiony tort czekoladowy, czy wypić lampkę wina.

Co jemy na diecie paleo?

Produkty dozwolone Produkty dozwolone

Wszystko co znajduje się na tej liście możesz bez obaw spożywać.


  • Chude mięso każdego pochodzenia,
  • Owoce morza,
  • Ryby,
  • Owoce,
  • Warzywa pozbawione skrobi.
Produkty zabronione Produkty zabronione

Te produkty należy wykreślić ze swojego jadłospisu.  • Nabiał,
  • Zboża,
  • Rośliny strączkowe,
  • Gotowe produkty.