Megan Fox

Dr Eaton i Dr Cordain

Dietę paleo po raz pierwszy opisał doktor Eaton, uczący na Emory University. Wydał on publikację „Żywienie paleolityczne” i od tego momentu pojawiła się swoista moda na dietę paleolityczną. Wielu dietetyków przychylnie wypowiada się na temat samych założeń diety. Aprobują ją i stosują osoby walczące z nadwagą, lekarze i sportowcy.

Za autora diety paleo uważa się powszechnie Dr Lorein Cordain, który jest autorem wydanej w naszym kraju książki "Dieta Paleo".

Paleodieta

W ostatnim czasie bardzo głośno w mediach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, jest o nowej diecie. Dieta nosi nazwę „Paleo” i bynajmniej nie jest to kolejna „dieta cud”, na której twórcy chcą po prostu zarobić. Jest jednocześnie skutecznym sposobem na utratę zbędnych kilogramów w racjonalnym czasie.

Dieta paleo jest nazywana dietą naszych przodków lub dietą paleolityczną. Potocznie mówi się na nią dieta jaskiniowców, ponieważ jest to jadłospis, który jest dla nas – ludzi, genetycznie uwarunkowany. Taką dietę prowadzili nasi praprzodkowie tysiące lat temu.

Idea diety paleo opiera się na prowadzeniu zdrowego stylu życia, jak również wdrożenia w codzienny jadłospis pewnych zasad żywieniowych. Została ona opracowana podobnież już w epoce paleolitu, przez naszych przodków. Musieli oni zdobywać jedzenie poprzez polowania lub zbieractwo. Dieta paleo jest więc przystosowana do pierwotnych nawyków żywieniowych człowieka.

Na podstawie publikacji doktora Eatona - "Żywienie paleolityczne" można stworzyć obszerną listę produktów, które są w pełni dopuszczalne podczas stosowania diety paleo. Co ciekawe, jako jedna z nielicznych, popularnych obecnie diet, kładzie ona nacisk na potrzebę ruchu osób odchudzających się za jej pomocą, na dworze. Organizm człowieka do chudnięcia nie potrzebuje wyłącznie odpowiednio skonstruowanej diety, ale i świeżego powietrza oraz sportu.

Warto podkreślić, że dieta paleo w odróżnieniu od innych, jest nietypowym sposobem odżywiania się i stylem życia, które opierają się na faktach i ludzkim doświadczeniu. Nie są to bynajmniej wymyślone przez pseudo dietetyków informacje, ale rzeczywisty sposób na odmianę swego losu i utratę zbędnych kilogramów.

Dieta paleo jest zdrowa, ale nie oznacza to, że jej jadłospis jest pozbawiony walorów smakowych. W jej skład wchodzą owoce, warzywa, owoce morza oraz chude mięso. Osoby stosujące dietę paleo rezygnują ze spożywania zbóż, nabiału, cukru, rafinowanych olejów i wszelkiej, przetworzonej żywności.

Stosując dietę paleo można zbliżyć się do uniwersalnej diety ludzkości, która powstrzymuje uczucie głodu, jest bardzo łatwa w zastosowaniu, a także angażuje mechanizmy ciała ludzkiego do zahamowania tycia i rozwoju przewlekłych chorób cywilizacyjnych.